300 років з дня народження великого українського мандрівного філософа — Григорія Сковороди

Цього року виповнюється 300 років з дня народження великого українського мандрівного філософа — Григорія Сковороди

Він є найвидатнішою постаттю в культурному та літературному житті України 18 ст.

Григорій Савич Сковорода — український просвітитель-гуманіст, філософ, поет і педагог.

Сковороду цікавили теми Бога і знань, любові і дружби, душевного спокою і гріха, людських вад і людської сили… Стрижень його філософії – самопізнання, внутрішній світ людини, її внутрішній космос, всесвіт.

«Пізнай себе!» – вчив він.

Майже все своє життя – особливо другу його половину він був «безсрібреником», свідомо бідував, але все одно був щасливий.

У незалежній Україні про Сковороду дізнались усі – бо він з’явився на 500-гривневій купюрі.

На цій же банкноті також і сковородинський малюнок незвичного фонтану. Цей фонтан водою наповнює такі різні за формою посудини. Ідея цього фонтану може полягати в тому, що ти можеш бути посудиною, судиною невеличкого обсягу, але головне – бути наповненим!

Григорій Сковорода не міг всидіти на одному місці, постійно був у русі, звідусіль його звільняли, бо не зраджував принципам і своїм переконанням. Не їв м’яса і риби – харчувався раз на день після заходу сонця (як мусульмани під час Рамадану). Спав по чотири години на добу.

Іконічний образ Сковороди – це мандрівник «без кола й двора», як би по-народному сказали, з обов’язковою торбиною за спиною. А в тій торбі – Біблія і його власні рукописи. Ну, й сопілка або флейта, які його всюди супроводжували. На старість вже ходив з пасохом як якийсь пророк.

В ніч на 7 травня 2022 року від російського ракетного удару постраждав Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди у селі Сковородинівка.

Це невеличке село знаменито тим, що там жив і творив відомий мислитель Григорій Сковорода. Там стоїть і знаменитий дуб, під яким любив працювати Григорій Сковорода. Сама експозиція літературно-меморіального музею розміщена в будинку поміщиків Ковалівських. У перших двох залах розкривається життєвий шлях просвітителя, його основні філософські ідеї та художні твори. Третій зал присвячений вшануванню мислителя та вивченню його творчості у ХІХ–ХХІ ст. Завершується екскурсія біля меморіальної кімнати, де жив і помер Григорій Сковорода.

Будівля зруйнована, але найцінніші експонати встигли вивезти. Скульптура філософа вціліла. Її оригінал можна побачити на виставці в Українському домі.

11 січня педагогічний колектив нашого ліцею зібрався на захід літературного читання, присвяченого до 300-річчя від Дня народження філософа та мислителя Григорія Сковороди.

/Files/images/2022-2023/20230111_103846.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 158